سروش ما را در آپارات دنبال کنید

نقد بازی تگ و وی در سیاره میترا

نوشته شده توسط مدیریت گیمی. منتشر شده در نقد و بررسی

نقد بازی تگ و وی در سیاره میترا
 

تگ و وی

بازی سازان ایرانی، در چند و چون این عرصه زحمات زیادی کشیده اند و نتایج خوبی هم از این تلاش ها بدست آمده.یک نمونه ی خوب برای این قضیه ، بازی تگ و وی در سیاره میترا است.

 سبک  «تگ و وی در سیاره میترا » فکری / ماجراجویی است. ماجرایی خیالی از سیاره ای به نام میترا و ساکنان آن که شاهد اتفاقات عجیبی هستند که در سیاره اتفاق میفتد.

شخصیت اصلی بازی تگ است. زوج مکمل او، وی نام دارد. تگ از ساکنین سیاره میتراست که در خواب توسط رییس قبیله به کوهستان فراخوانده میشود .اما اتفاقاتی می افتد و او خودش را در یک اتاقک بسته می بیند که در آن گیر افتاده و زندانی شده است. همانجا با وی آشنا می شود. وی موجودی کوچک و شوخ طبعی است که به تگ ، در حل مشکلات و موانع بر سر راهش کمک می کند. وی که از سیاره ای دیگر آمده ، در برخورد اول با تگ ، به او هشدار می دهد که سیاره تگ و همه ساکنان او در خطرند.
بازی از اتاقی شروع می شود که تگ در آن زندانی است. آغاز بازی هرچند با داستانی ناقص همراه است ، اما با جلوتر رفتن در بازی،این داستان کامل و کامل تر میشود. همان ابتدای بازی ، بازیکننده درگیر معماهای بازی میشود. بازیکننده کنترل تگ را بصورت سوم شخص و یکبار هم کنترل وی را در اختیار میگیرد.

کنترل شخصیت تگ ، آسان و خوش دست است. انیمیشن های کاراکترها،واقعا خوب کار شده . هرچند صدا گذاری مناسبی صورت نگرفته اما دیالوگ های بازی بسیار خوب نوشته شده.اصلا خسته کننده نیست و بنظرم تا آخر بازی از دیالوگ های که وی با تگ دارد خسته نخواهید شد. البته نباید از بعضی حرف های وی ناراحت شوید!
اگر از کنترل موس و کیبرد استفاده کنید ، کلید چپ و راست و همچنین کلید وسط موس ، عملکرد های متفاوت از هم انجام می دهند. تغییر زاویه دوربین هم با موس انجام می شود. نکته خیلی مهم ، رد کردن فیلم خا و دیالوگ های بین بازی است که در مواقع مورد نیاز، قابلیت رد کردن آنها وجود دارد و لازم نیست بیشتر صحنه های بازی را زوری تماشا کنید یا به دیالوگ های تکراری کاملا گوش بدید.خوب.کیبرد هم ، پرش ، دویدن و ابزارها و راهنمایی را برعهده دارد. شخصیت تگ ، پرش مناسبی ندارد. در دویدن هم چندان دلچسب عمل نمی کند.وقتی می نشیند قابلیت حرکت را از دست می دهد.در هل دادن اشیاء دستش سر می خورد و کنترل او در این هنگام مشکل بنظر می آید.


 

در پرتاب چیزهایی که امکان پرتاب دارند با نشانه ی سفید رنگ، محل فرود آمدن آن مشخص می شود. اما باید دقت کرد تا درست به هدف زد. برعکس آنچه گفته شد ،فلان و فلان یکمی مشکل آفرین است ، باید بگویم انیمیشن تگ خیلی فوق العاده است وقتی به چیزی نزدیک می شود که قابل تعامل است ، رویش را به سمت آن برمیگرداند و موقع حرف زدن با دستانش بازی می کند.موقع مردن چشمانش بسته می شود.همچنین در بیتشر مواقع وی بر روی شانه تگ قرار می گیرد.
نقد بازی تگ و وی در سیاره میترا

 

ابتدای بازی وقتی کنترل وی را در دست دارید، اگر نتوانید رمز در را وارد کنید و خارج شوید ، وی در دو بار پی در پی شما را راهنمایی میکند.
در طول بازی ، باید معماهایی را حل کنید که به شکل های زیر نمود پیدا می کند:
پیدا کردن راه فرار،راهی برای ادامه مسیر، کشف رمز ورودی ها و درها، استفاده از ابزار ها، پیدا کردن وسایل مورد نیاز،حل بازی شبیه بازی لوله ی آب روی موبایل،یافتن روشی برای عبور دادن مشعل روشن از زیر آبشار،آسیب رساندن به ربات ها و... . کلا با معماهایی سر و کار خواهید داشت که تا آخر بازی شما را سرگرم میکنند و اگر هوشمندانه رفتار کنید، به راهنمای تعبیه شده در دیسک بازی نیازی پیدا نخواهید کرد. بطور کلی این معماها که هوش شما و سرعت شما را به چالش می کشد ، با پیدا کردن راه حل آنها ، کل بازی را دربرمیگیرد. شما با بازی ای طرف هستید که خیلی خوب طراحی شده و دلچسب است. با مزه است و ذهن شما را درگیر خودش خواهد کرد.
گاهی وی شما را راهنمایی می کند.پس اگر جایی گیر کردید، ببینید وی نظری دارد یا خیر!

 

 

 

اگر بحث روی گیم پلی بازی را ادامه دهیم به اینجا می رسیم که بازی دارای سه فصل است. سه فصل در سه جای مختلف.هر فصل به چند بخش تقسیم می شود. هروقت به یک بخشی رسیدید یا راه را برگشتید و دوباره وارد آن بخش شدید، بازی در مدت کوتاهی بارگزاری می شود. خوب معمولا بلافاصله هم ذخیره می گردد.

وقتی بازی را اجرا می کنید با زدن کلید ادامه ، از آخرین جایی که ذخیره شد، بازی اجرا میشود. وقتی به صفحه منو وارد میشوید ، موسیقی بامزه ای را میشنوید که خیلی حال و هوای طنز دارد. اضافه می کنم که این آهنگ ، در ذهنتان سیاره میترا را با جک و جونورهای آن به تصویر می کشد.کلا موسیقی شلوغ پلوغی است. صداگذاری بازی به چهره شخصیت ها می خورد اما با حرکت لب آنها همخوان نیست. دوبلورهای بازی عالی هستند. بخصوص وی.تگ هم عالی است.برعکس بازی گرشاسب:گرز ثریت، این بازی تشنگی شما را از شنیدن گفت و گوهای فارسی بین شخصیت ها سیراب می کند. خیلی بخواهم تعریف کنم، نمره 10 برازنده بخش صدا و موسیقی بازی است.
وقتی بلازم باشد تگ و وی و بقیه ، حرف میزنند. معمولا هم این حرف زدن ها به هم و به معما ها مربوط است و یکی زمینه دیگری را فراهم میکند.
ربات ها دشمن های اصلی شما هستند.اگر به آنها نزدیک شوید مرگتان حتمی است. اما هوش درست و حسابی ای ندارند.بلکه مثل یک ربات میروند و  می آیند.شخصیتهای دیگری در بازی وجود دارد که به آن ها اشاره ای نمی کنم تا خودتان بازی کنید و آنها را بشناسید.
اینکه بازی یک روند خطی کنترل شده ای را طی می کند، بخاطر هوش و ظرافت کارگردان و نویسنده بازی ، بجای آنکه ناراحتتان بکند،بخاطر خوش فرم بودن و پشت سرهم اتفاق افتادن کارها،خیلی هم دلچسب است. یعنی این روند را معمولا تا به سرانجام رسیدن بازی همگام با خواسته بازی طی می کنید و از متوالی بودن کارها لذت میبرید.
اگر وظایفتان را در بازی بخوبی پشت سر بگذارید جوایزی به شما تعلق می گیرد که جنبه لوح تقدیر دارد.مثلا اگر یک مرحله خاص را در 20 دقیقه پشت سر بگذارید، یکی از این جوایز به شما میرسد.ولی هم این و هم طرح های هنری که در جای جای بازی گماشته شده و با گرفتن آن ها ، می توانید در منو آن ها را مشاهده کنید ، که کلا در بازی تاثیری ندارد و انگار که اینطور است.

 

درباره گیم پلی و صداگذاری بازی گفته شد،نوبت می رسد به گرافیک بازی.شکل های بازی عموما نوک تیزند.نورپردازی خیلی خوب نیست.کاراکترها خوب طراحی شده اند.سایه ها در بهترین کیفیت، خوبند. اگر به فصل دوم بازی برسید، با نگاهی به آسمان میبینید که در کنار ابرهای ناموزون و بدشکل،ستاره ها بخوبی بنمایش درآمده اند. طراحی ابزارهای بازی خوب انجام شده. محیط کلی بازی ، خوب است. گرافیک کلی بازی ، نمی گویم خسته کننده است اما می توانست خیلی بهتر باشد. اما گرافیک قابل قبول است.صد البته نیز ، بازی را تحت شعاع منفی خودش قرار نمی دهد اما کلا این محیط تخیلی چون بخوبی طراحی شده و متناسب با سیاره تخیلی میتراست، زیبا و خوش منظر است. حرکت در این محیط گرافیکی ، تا آخر بازی ادامه دارد و شاید خیلی شما را درگیر خودش نکند.
فیزیک بازی هم خوب است. استفاده از ابزارها هم با هوش طراحان ، بخوبی انجام می شود. و توضیحات روی هر ابزار هم جالب است.
در آخر این نقد، با شکر خدا ، بنظرم بازی ای وارد بازار شده که شایستگی زیادی برای تعریف دارد.
بازی «تگ و وی در سیاره میترا » بازی خیلی خوبی است. زیباست. خوش ساخت است.این جا دست نگه دارید،بازی تمام می شود. اما این قسمت اول بازی بود. باید منتظر ماند تا دید داستان بازی که به خنده های مستانه یک موجود ختم شد ، به کجا کشیده میشود.
نکات تحسین برانگیز زیادی در بازی وجود دارد که به گروه سازنده ، تبریک میگویم. اشکالات بازی هم مثل صداگذاری و هماهنگی صدا و تصویر(باز و بسته شدن لب های شخصیت ها ) و کنترل...
 بهترامیدوارم بازی را بخرید و از آن لذت ببرید. از بعضی دیالوگ های وی ناراحت نشوید.ادب از که آموختی! از وی. البته او هم قصد بدی ندارد. امیدوارم از بامزگی های او لذت کافی رو ببرید و  فکر خودتون رو با پنجه نرم کردن با معماهای بازی امتحان کنید.
با تشکر از نگاه شما
موفق باشید

مدیریت گیمی
نویسنده: مدیریت گیمی
----------------------------------
صابر سبحانی مدیرکل تارنمای گیمی

سیستم ارسال ديدگاه توسط CComment